czwartek, 30 września 2010

KGW Złojec


Na terenie Złojca istnieje Koło Gospodyń Wiejskich Złojec o nazwie "GOSPOSIE".
Koło to liczy sobie ponad 20 lat.
Przez ten czas przybywało a także ubywało członkiń...
GOSPOSIE biorą udział w wielu imprezach kulturalnych na terenie gminy jak i poza nią.

piątek, 17 września 2010

Historia wsi Złojec

ZŁOJEC, gm. Nielisz, pow. Zamość.
      Wieś położona na południowym skraju gminy Nielisz, nad rzeką Łabuńką,  w obrębie Padołu Zamojskiego.
Pierwszy raz miejscowość pojawia się w dokumentach w 1398 roku, kiedy Dymitr z Goraja w dniu 14 listopada darował swoim bratankom: Prokopowi, Aleksandrowi, Mikołajowi i Andrzejowi dobra Szczebrzeszyn z wsiami: Źrebce, Kulików, Deszkowice, Michalów, Kosobudy, Topólcza, Brody, Bodaczów, Siedliska, Złojec, Bortatycze, Kisielów (Hyża), Płoskie, Lipsko i Wieprzec. Odtąd wieś dzieliła losy włości szczebrzeskiej.
      W 1624 roku Tomasz Zamoyski nadał dożywotnio wójtostwo Janowi Jaroszewiczowi, architektowi nadwornemu Zamoyskich. Złojec znajdował się w dzierżawie do roku 1670. Siedzisko wójtowskie obejmowało wówczas 2 włoki ziemi. wg inwentarza z 1639 roku w Złojcu znajdował się browar, pasieka, winnica i dwa sadki. Około 1650 roku istniały tu dwa młyny, z których młyn na  ''Krzaku'' przy moście funkcjonował do końca XIX w. Drugi młyn notowany był jeszcze w 2 połowie XVIII w. i znajdował się bezpośrednio przy folwarku, za gumnami. inwentarz z 1726 roku wymieniał browar, kaplice przy dworze, sad za stajniami, młyna za gumnem oraz trzy karczmy: Na Wólce, przy goscińcu obok młyna i w samym środku Złojca przy cerkwi.
       W pierwszej połowie XVIII wieku dzierżawcami folwarku złojeckiego kolejno byli: Krobski, ksiądz Ormiański, major Zaleski i Jurkowska. W 1774 roku rozpoczęto budowę nowego dworu a w 1794 nowych budynków gospodarczych.
       Spis z 1827 roku notował wieś w powiecie zamojskim i w parafii Szczebrzeszyn. Liczyła wówczas 49 domów i 318 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku była w Złojcu cerkiew parafialna i szkoła początkowa. Folwark liczył 618 mórg ziemi i wchodził w skład kluczu zwierzynieckiego dóbr ordynackich.
W latach I wojny światowej we dworze złojeckim znajdował się szpital polowy wojsk austriackich.
       Wg spisu z 1921 roku wieś liczyła 170 domów i 1010 mieszkańców, w tym 316 Ukraińców, natomiast w folwarku było 5 domów i 98 mieszkańców - Polaków.
      Na przełomie lat 20 - tych i 30 - tych tutejszy folwark wyodrębniono  z Ordynacji Zamojskiej.
W grudniu 1942 roku wieś została wysiedlona. W miejsce Polaków osadzono kolonistów niemieckich, na których 31 grudnia oddział BCh ''Głaza'' przeprowadził akcje odwetową.
       W 1759 roku notowano we wsi drewnianą cerkiew parafialną p.w.św. Demetriusza, która należała do dekanatu szczebrzeszyńskiego.
Jednak wkrótce z powrotem utworzono parafię notowaną w 1840 roku. Wówczas w jej skład wchodziły: Złojec, Wólka Złojecka, Chomęciska, Krzak, Wierzbica, Nielisz, Zarudzie i Ruskie Piaski. liczyła wtedy 742 parafian.
        Pod koniec lat 70 - tych XX wieku w domu ludowym urządzono tymczasową kaplicę w której w 19180 roku rozpoczęto odprawiać msze. w troku następnym utworzono w Złojcu samodzielny ośrodek duszpasterski, a 14 maja 1983 roku erygowano parafię rzymskokatolicką. Rok wcześniej rozpoczęto budowę murowanego kościoła.
       Pierwszy cmentarz grzebalny istniał wokół cerkwi. W 1875 roku prawosławni założyli nowy cmentarz użytkowany do 1917 roku. później był nieczynny aż do 1983 roku, kiedy po erekcji parafii rzymskokatolickiej w Złojcu rozpoczęto pochówki na cmentarzu.
/źródło: Józef Niedźwiedź: Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego,Zamość 2003/